Εθιμοτυπική επίσκεψη στον πρόσφατα αναλαβόντα την διοίκηση της XVI Μηχανοκίνητης Μεραρχίας «Διδυμοτείχου» Yποστράτηγο Κωνσταντίνο Καραμανίδη πραγματοποίησε το πρωί της 21ης του μηνός Μαρτίου ε.έ. ο Σεβ. Μητροπολίτης Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός. Η συνάντηση έλαβε χώρα μέσα σε ένα θερμό και εγκάρδιο κλίμα δύο παλαιόθεν γνωρίμων προσώπων, καθόσον ο Στρατηγός είχε υπηρετήσει και παλαιότερα από της θέσεως του Επιτελάρχου της XVI Μεραρχίας.
Ο Σεβασμιώτατος με το Στρατηγό για μία ακόμη φορά επιβεβαίωσαν τις κοινές αξίες που υπηρετούν οι Ένοπλες Δυνάμεις και η Εκκλησία και διαπίστωσαν ότι η συνεργασία τους σε διάφορους τομείς είναι λίαν επωφελής για την τοπική κοινωνία. Ο Σεβασμιώτατος με θερμές και εγκάρδιες ευχές προς τον νέο Διοικητή της Μεραρχίας προσέφερε εικόνα της Παναγίας, προκειμένου η Υπέρμαχος Στρατηγός του Γένους να ευλογεί το έργο του και να κατευθύνει την ευθυνοφόρο διακονία του στο Στράτευμα.
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-05-226-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-07-304-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-09-285-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-10-839-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-12-408-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-13-857-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/03/εικόνα_Viber_2023-03-21_15-22-15-134-1024x682.jpg)