13.3 C
Athens
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024
ΑρχικήΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ''ΕΔ, μια Μάνα για όλους''... 14 Ολυμπιονίκες γίνονται στελέχη σε ΣΞ, ΠΝ,...

”ΕΔ, μια Μάνα για όλους”… 14 Ολυμπιονίκες γίνονται στελέχη σε ΣΞ, ΠΝ, ΠΑ

Με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας Αποφασίζουμε

Απονέμουμε στους παρακάτω Ολυμπιονίκες, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρου 39 του ν. 3883/2010, την ιδιότητα του Εφέδρου εν ενεργεία Αξιωματικού βαθμού Ανθυπολοχαγού και κατατάσσουμε αυτούς σε Όπλα – Σώματα του Στρατού Ξηράς:

α) Πεζικού Στέφανο Ντούσκο του Βασιλείου (ΣΑ:229/000162/18), που γεννήθηκε στις 29.03.1997 στην Κέρκυρα, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Ιωαννιτών και κατέκτησε την 1η θέση στο ατομικό αγώνισμα του Μονού Σκιφ στο άθλημα της Κωπηλασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

β) Πεζικού Παναγιώτη Μάντη του Οδυσσέα (ΣΑ:141/010039/02), που γεννήθηκε στις 30.09.1981 στην Αθήνα, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Δάφνης – Υμηττού και κατέκτησε την 3η θέση στο ατομικό αγώνισμα κατηγορίας σκάφους 470 στο άθλημα της Ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016.

γ) Ιππικού Τεθωρακισμένων Ελευθέριο Πετρούνια του Παναγιώτη (ΣΑ:141/009049/11), που γεννήθηκε στις 30.11.1990 στην Αθήνα, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Νέας Σμύρνης και κατέκτησε την 1η θέση στο ατομικό αγώνισμα των Κρίκων στο άθλημα της Ενόργανης Γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016 και την 3η θέση στο ατομικό αγώνισμα των Κρίκων στο άθλημα της Ενόργανης Γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

δ) Πυροβολικού Στυλιανό Αργυρόπουλο – Κανακάκη του Ανδρέα (ΣΑ:241/001691/17) που γεννήθηκε στις 02.08.1996 στην Αθήνα, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Βύρωνος και κατέκτησε τη 2η θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

ε) Μηχανικού Άγγελο Βλαχόπουλο του Κωνσταντίνου, που γεννήθηκε στις 28.09.1991 στη Θεσσαλονίκη, είναι εγγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Ωραιοκάστρου και κατέκτησε τη 2η θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

στ) Τεχνικού Κωνσταντίνο Γαλανίδη του Ηλία, που γεννήθηκε στις 01.09.1990 στα Χανιά, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Χανίων και κατέκτησε τη 2η θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

ζ) Υλικού Πολέμου Κωνσταντίνο Γενηδουνιά του Σοφοκλή, που γεννήθηκε στις 03.05.1993 στην Αθήνα, είναι εγγεγραμμένος στα Δημοτολόγια του Δήμου Αλίμου και κατέκτησε τη 2η θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020.

Απονομή ιδιότητας Εφέδρου εν ενεργεία Αξιωματικού βαθμού Σημαιοφόρου σε επτά Ολυμπιονίκες και κατάταξή τους στο Πολεμικό Ναυτικό

Με πρόταση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

Απονέμουμε, σύμφωνα με την παρ. 6 του άρθρου 39 του ν. 3883/2010, την ιδιότητα του Εφέδρου εν ενεργεία Αξιωματικού βαθμού Σημαιοφόρου στους παρακάτω Ολυμπιονίκες, κατόπιν της 2/Σ.8η/14.03.2023 σύμφωνης γνώμης του Συμβουλίου Αρχηγών Γενικών Επιτελείων (ΣΑΓΕ):

(1) Τεντόγλου Μιλτιάδη του Γεωργίου (ΑΜ-ΟΛ-0001), που γεννήθηκε το έτος 1998 στη Θεσσαλονίκη.

(2) Φουντούλη Ιωάννη του Θεοδώρου (ΑΜ-ΟΛ-0002), που γεννήθηκε το έτος 1988 στη Χίο.

(3) Δερβίση Γεώργιο του Νικολάου (ΑΜ-ΟΛ-0003), που γεννήθηκε το έτος 1994 στην Αθήνα.

(4) Σκουμπάκη Δημήτριο του Εμμανουήλ (ΑΜ-ΟΛ-0004), που γεννήθηκε το έτος 1998 στα Χανιά.

(5) Παπαναστασίου Αλέξανδρο του Αναστασίου (ΑΜ-ΟΛ-0005), που γεννήθηκε το έτος 1999 στον Χολαργό.

(6) Γκιουβέτση Κωνσταντίνο του Γεωργίου (ΑΜ-ΟΛ-0006), που γεννήθηκε το έτος 1999 στη Χίο.

(7) Καγιαλή Παύλο του Ιωάννη (ΑΜ-ΟΛ-0007), που γεννήθηκε το έτος 1984 στη Θεσσαλονίκη.

Οι ανωτέρω κατατάσσονται για κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών στο Πολεμικό Ναυτικό και εντάσσονται στην επετηρίδα Ολυμπιονικών.

Οι Ολυμπιονίκες που κατατάσσονται με την ιδιότητα του Εφέδρου εν ενεργεία Αξιωματικού βαθμού Ανθυποσμηναγού στην Πολεμική Αεροπορία, είναι:

  1. Κορακάκη Άννα του Αναστασίου (94620), που κατέλαβε την πρώτη θέση στο ατομικό αγώνισμα των 25μ., καθώς και την τρίτη θέση στο ατομικό αγώνισμα των 10μ. στο Πιστόλι στο άθλημα της Σκοποβολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έτους 2016, η οποία γεννήθηκε το έτος 1996 στη Θεσσαλονίκη και είναι γραμμένη στα Δημοτολόγια του Δήμου Δράμας.
  2. Στεφανίδη Αικατερίνη του Γεωργίου (94621), που κατέλαβε την πρώτη θέση στο ατομικό αγώνισμα του Άλματος επί Κοντώ στο άθλημα του Στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έτους 2016, η οποία γεννήθηκε το έτος 1990 στον Χολαργό Αττικής και είναι γραμμένη στα Δημοτολόγια του Δήμου Παλλήνης Αττικής.
  3. Παπαδοπούλου Σοφία του Βασιλείου (94622), που κατέλαβε την τρίτη θέση στο ατομικό αγώνισμα κατηγορίας σκάφους Yngling στο άθλημα της Ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνο έτους 2008, η οποία γεννήθηκε το έτος 1983 στην Αθήνα και είναι γραμμένη στα Δημοτολόγια του Δήμου Καλλιθέας Αττικής.
  4. Ζερδεβάς Εμμανουήλ του Δημητρίου (94623), που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έτους
    2020, ο οποίος γεννήθηκε το έτος 1997 στο Αμαρούσιο Αττικής και είναι γραμμένος στα Μητρώα Αρρένων του Δήμου Αθηναίων.
  5. Καπότσης Μάριος του Μάρκου (94624), που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έτους 2020, ο
    οποίος γεννήθηκε το έτος 1991 στο Αμαρούσιο Αττικής και είναι γραμμένος στα Μητρώα Αρρένων του Δήμου Μοσχάτου – Ταύρου Αττικής
  6. Κολόμβος Χριστόδουλος του Ευαγγέλου (94625), που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έτους 2020, ο οποίος γεννήθηκε το έτος 1988 στην Πάτρα και είναι γραμμένος στα Μητρώα Αρρένων του Δήμου Πατρέων.
  7. Μουρίκης Κωνσταντίνος του Παναγιώτη (94626), που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο ομαδικό άθλημα της Υδατοσφαίρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έτους 2020, ο οποίος γεννήθηκε το έτος 1988 στο Αμαρούσιο Αττικής και είναι γραμμένος στα Μητρώα
    Αρρένων του Δήμου Αθηναίων.