Του Ηλία Προύφα
“Αρατε πύλας οι άρχοντες ημών και επάρθητε πύλαι αιώνιοι και εισελεύσεται ο Βασιλεύς της Δόξης”.
Με την παραπάνω αναφώνηση του Μητροπολίτη Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ.κ. Ιουστίνου, ξεκίνησε χθες η λατρευτική τελετή των θυρανοιξίων του Ιερού Ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στο ΚΑΑΥ Αγίας Τριάδος Θεσσαλονίκης.
Παρόντος του Στρατηγού Διοικητή του Γ’ΣΣ/NRDC-GR, Σωτήρη Κωστάκογλου, του Διοικητή του ΚΑΑΥ, Ταγματάρχη Ανδρέα Οικονόμου, του Διοικητή της Σχολής Εμπορικού Ναυτικού Μηχανιώνας, Αντιπλοίαρχου Λ.Σ – ΕΛΛ. ΑΚΤ Γιώργου Μακρή, Ιερέων, παραθεριστών και επισκεπτών, τελέστηκαν μετά από περίπου 25 χρόνια από την κατασκευή του ναού, τα εγκαίνιά του ή κατά την εκκλησιαστική ορολογία, θυρανοίξια.
Συγκινητική στιγμή στην όλη τελετή , όταν ο Αντιστράτηγος Κωστάκογλου, άναψε το καντήλι του ναού και ο Μητροπολίτης Ιουστίνος, παριστάνοντας τον Χριστό ενώπιον των πυλών της Κόλασης έψαλλε τους στίχους του Δαυίδ «Αρατε πύλας, οι άρχοντες υμών και επάρθητε πύλαι αιώνιοι και εισελεύσεται ο Βασιλεύς της δόξας». Την ίδια ώρα ο ψάλτης παριστάνοντας το διάβολο προσπαθεί να εμποδίσει την είσοδο, ρωτώντας « τις εστιν ουν ο Βασιλευς τση Δόξης». ( Δείχνει για πχ ότι ο Διάβολος έχει μπει στην εκκλησία μιας και λείπει ο Χριστός και προσπαθεί να την κυριεύσει) Αυτό συνέβη τρεις φορές, όπου τελικά ο Μητροπολίτης Ιουστίνος, εισήλθε στο ναό ως λυτρωτής των αμαρτωλών.
Δείτε φωτό και το εντυπωσιακό βίντεο της τελετής:
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/22111-1024x749.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/333-2-1024x733.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/334-2-1024x751.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/335-2-1024x759.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/336-2-1024x761.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/337-1-1024x761.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/338-2-1024x744.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/339-2-1024x715.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/340-2-1024x742.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/341-2-1024x712.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/343-2-1024x723.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/347-1-1024x761.jpg)