Την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 και παρουσία του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ Στρατηγού Κωνσταντίνου Φλώρου πραγματοποιήθηκε η τελετή παράδοσης – παραλαβής καθηκόντων του Διοικητή της νεότευκτης Διοίκησης Ειδικού Πολέμου (ΔΕΠ), από τον Αντιστράτηγο Γεώργιο Τσιτσικώστα στον Αντιστράτηγο Δημήτριο Χούπη.
Η τελετή έλαβε χώρα στο Στρατόπεδο «ΥΠΟΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΤΣΙΓΑΝΤΕΣ» και παραβρέθηκαν επίσης:
- Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ.κ. Νικόλαος.
- Ο Αρχηγός ΓΕΣ Αντιστράτηγος Άγγελος Χουδελούδης, ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης ΠΝ, ο Αρχηγός του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής Αντιναύαρχος Λ.Σ. Γεώργιος Αλεξανδράκης και ο Αρχηγός Τακτικής Αεροπορίας Αντιπτέραρχος (Ι) Γεώργιος Φασούλας ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΑ Αντιπτέραρχου (Ι) Θεμιστοκλή Μπουρολιά.
- Ο Διοικητής της Διοίκησης Αεροπορικής Υποστήριξης (ΔΑΥ) Αντιπτέραρχος (Ι) Δημοσθένης Γρηγοριάδης, ο Αντιστράτηγος Ελευθέριος Γκαρίλας ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΕΛ.ΑΣ. Αντιστράτηγου Κωνσταντίνου Σκούμα και ο Υποστράτηγος Δημήτριος Πατράκης ως εκπρόσωπος του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος Αντιστράτηγου Αλέξιου Ράπανου.
- Ο Γενικός Διευθυντής της Διεύθυνσης Πολιτικής Εθνικής Άμυνας και Διεθνών Σχέσεων του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας Δρ. Κωνσταντίνος Παν. Μπαλωμένος.
- Ο Δήμαρχος Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης κ. Γρηγόρης Κωνσταντέλλος.
- Ακόλουθοι Άμυνας και αντιπροσωπείες ξένων κρατών.
- Εν ενεργεία και εν αποστρατεία Αξιωματικοί, καθώς και εν αποστρατεία ανώτατοι Αξιωματικοί διατελέσαντες Διοικητές της ΔΕΔ και της ΔΔΕΕ.
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_001-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_002-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_003-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_004-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_005-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_006-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_007-1024x742.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_008-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_009-1024x682.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_010-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_010a-1024x683.jpeg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_011-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_012-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_012a-1024x682.jpeg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_013-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2023/01/27_jan_015-1024x683.jpg)