Τον Διοικητή της 1ης Στρατιάς Αντιστράτηγο Δημόκριτο Κωνσταντάκο υποδέχθηκε,σήμερα, στο γραφείο του ο Αντιπεριφερειάρχης Ανδρέας Βεργίδης.
Ο κ. Βεργίδης ευχήθηκε στον Στρατηγό δύναμη και καλή επιτυχία στα καθήκοντα του, τονίζοντας πως η καλή συνεργασία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης με τον Ελληνικό Στρατό είναι ιδιαίτερα σημαντική και επωφελής για τους πολίτες, ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά τα ζητήματα Πολιτικής Προστασίας.
Ο Αντιπεριφερειάρχης υπογράμμισε πως η Π.Ε. Κιλκίς έχει άριστη συνεργασία με την 71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία “Πόντος” (που εδρεύει στη Νέα Σάντα) και με την 33η Μηχανοκίνητη Ταξιαρχία (που εδρεύει στο Πολύκαστρο), η οποία, όπως είπε, θα συνεχιστεί σε οποιαδήποτε ζητήματα προκύπτουν και απαιτείται η συνδρομή των υπηρεσιών της.
Ο κ. Βεργίδης εξήρε την επιχειρησιακή ετοιμότητα των Ενόπλων Δυνάμεων, τονίζοντας πως αποτελούν εγγύηση της προάσπισης της εδαφικής μας ακεραιότητας, ειρήνης και ασφάλειας. Ακολούθησε συζήτηση σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος.
Ο Διοικητής της 1ης Στρατιάς Αντιστράτηγος Δημόκριτος Κωνσταντάκος ευχαρίστησε θερμά για την υποδοχή και την ενημέρωση.
Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων μεταξύ των δύο πλευρών.
Τον Διοικητή της 1ης Στρατιάς Αντιστράτηγο Δημόκριτο Κωνσταντάκο, συνόδευαν ο Διοικητής του Γ΄Σώματος Στρατού Αντιστράτηγος Αθανάσιος Γαρίνης και ο Διοικητής της 71ης Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας “Πόντος” Ταξίαρχος Χαράλαμπος Στραβοπόδης.-
![](https://www.pkm.gov.gr/wp-content/uploads/2024/03/%CE%94%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-1%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82-695x1024.jpg)