Από τις 19 Νοεμβρίου και μέχρι 02 Δεκεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκε στην ΑΣΣΗΡΟ και στο στρατόπεδο”ΠΡΟΚΟΠΙΔΗ”, η τελική φάση της ασκήσεως STEADFAST LEDA 21 (STLE 21)! Σκοπός της ασκήσεως, στην οποία συμμετείχαν και αξιωματικοί από άλλες χώρες του ΝΑΤΟ, ήταν η εκτέλεση και αξιολόγηση των επιχειρησιακών δυνατοτήτων του NRDC-GR, ως προς τον σχεδιασμό και εκτέλεση Διακλαδικών Επιχειρήσεων Μεγάλης Κλίμακας του ΝΑΤΟ.
Το NRDC-GR αναλαμβάνει για πρώτη φορά τον ρόλο της Χερσαίας Διοίκησης Πολλαπλών Σωμάτων Στρατού, έναν ρόλο που θα διατηρήσει μέχρι το τέλος του 2023.
Η τρέχουσα άσκηση φιλοξένησε 872 άτομα από 16 διαφορετικές χώρες μέλη της συμμαχίας!
Δείτε φωτό του kranosgr:
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05777-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05756-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/1-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05733-4.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05735-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05736-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05737-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05739-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05740-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05741-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05742-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05743-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/552.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05745-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05746-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05747-4.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05750-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05751-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05753-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05754-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05755.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05758-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05759-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05760.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05761-4.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05762-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05763.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05764-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05766-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05767-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05769.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05770.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05771-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05773.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05774-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05775.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05778-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05779.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05780.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05781-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05782.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05783-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05784-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05785-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05786-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05787.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05788-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05789-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05794.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05795-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05796-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05798.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05799.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05802-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05803.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05804.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05806-1.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05809-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2021/12/DSC05810.jpg)