Του Ηλία Προύφα
Νέα διάκριση για τον δρομέα μεγάλων αποστάσεων Γιώργο Κουτρούλη, στην Κρήτη.
Ο Επιλοχίας Ειδικών Δυνάμεων της 1ης ΜΑΛ, διακρίθηκε στο Μαραθώνιο Κρήτης, όπου με χρόνο 2:47:46, κατέλαβε τη δεύτερη θέση.
Ο αγώνας του μαραθωνίου ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Μακαριστού Μητροπολίτη Κρήτης Ειρηναίου Γαλανάκη, ο αγώνας των 10χλμ ηταν αφιερωμένος στον Ηρωα Σμηναγό Κώστα Ηλιάκη, ο αγώνας 5χλμ στον μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη ενώ των 2,5 χλμ ήταν ενταγμένος στις Ολυμπιακές Αξίες.
Συνδιοργανωτές των αγώνων ήταν η Περιφέρεια Κρήτης – η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, όλοι οι Δήμοι της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, όλοι οι τοπικοί και αθλητικοί φορείς της Π.Ε.
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2024/04/εικόνα_Viber_2024-04-14_19-22-19-847-1-1024x768.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2024/04/εικόνα_Viber_2024-04-14_19-22-20-716-1-1024x768.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2024/04/εικόνα_Viber_2024-04-14_19-22-21-728-1-768x1024.jpg)