Το Σάββατο 16 Ιουλίου 2022, πραγματοποιήθηκε με όλες τις τιμές η τελετή εορτασμού της Αγίας Μαρίνας καθώς και περιφορά της εικόνας, στον φερώνυμο Ιερό Ναό της Ναυτικής Βάσης Νοτίου Ευβοϊκού (ΝΒΝΕ).
Στον εσπερινό της εορτής παρέστησαν ο Αρχηγός ΓΕΣ Αντιστράτηγος Χαράλαμπος Λαλούσης ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ, ο Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Στυλιανός Πετράκης ΠΝ, ο Υποπτέραρχος (Ι) Δημοσθένης Γρηγοριάδης ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΑ, ο Αρχηγός Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. Αντιναύαρχος Λ.Σ. Γεώργιος Αλεξανδράκης, τα μέλη του Ανώτατου Ναυτικού Συμβουλίου, στρατιωτικό και πολιτικό προσωπικό του Πολεμικού Ναυτικού.
Στον πανηγυρικό εσπερινό χοροστάτησε ο Αρχιμανδρίτης Θεολόγος Αλεξανδράκης, Διευθυντής ΙΠΕ, ως εκπρόσωπος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος.
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/001-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/002-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/003-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/004-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/005-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/006-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/007-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/008-2.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/009-3.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2022/07/011-1.jpg)