Στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, εντός της 1ης Στρατιάς, του ανώτερου στρατιωτικού σχηματισμού της Χώρας, χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερώνυμος, στον πανηγυρικό Εσπερινό της μεγάλης Δεσποτικής εορτής.
Στο κήρυγμα του, ο σεπτός μας Ποιμενάρχης τόνισε ότι η εορτή της Θείας Μεταμορφώσεως είναι η πρόσκληση να ζήσουμε τη θέα του Ακτίστου Φωτός και ευχήθηκε σε όλους τους πιστούς να αξιωθούν της Θείας Δόξης.
Προ της απολύσεως, πραγματοποιήθηκε η περιφορά της Εικόνας, εντός του στρατοπέδου, μόνο από τον ιερό κλήρο, τον Αρχηγό της Τακτικής Αεροπορίας κ. Θεμιστοκλή Μπουρολιά, τον Στρατηγό-Διοικητή της 1ης Στρατιάς κ. Βασίλειο Παπαδόπουλο, τους οποίους και επαίνεσε ο Σεβασμιώτατος για την υποδειγματική στάση και παρουσία τους και τους ανώτατους αξιωματικούς, ενώ οι πιστοί παρέμειναν προσευχητικά στις θέσεις τους, τηρώντας υποδειγματικά όλα τα μέτρα ασφαλείας.
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-1.jpg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-3.jpg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-4.jpg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-5.jpg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-6.jpg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2020/08/esp-metamorfoseos-2020-7.jpg)