Την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020, πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Σχολής Αλεξιπτωτιστών (ΣΧΑΛ), στον Ασπρόπυργο Αττικής, η τελετή απονομής πτυχίων και πτερύγων αλεξιπτωτιστή στατικού ιμάντα σε τριάντα στελέχη της Δημοκρατίας της Βόρειας Μακεδονίας, τα οποία αποφοίτησαν επιτυχώς από το Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστή (ΣΒΕΑ). Η εκπαίδευσή τους πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Στρατιωτικής Συνεργασίας (ΠΣΣ) έτους 2020 μεταξύ των δύο χωρών.
Τα πτυχία και τις πτέρυγες Αλεξιπτωτιστή απένειμε ο Γενικός Επιθεωρητής Στρατού – Διοικητής Δόγματος και Εκπαίδευσης του ΓΕΣ, Αντιστράτηγος Κωνσταντίνος Κούτρας.
Με την υλοποίηση του εν λόγω προγράμματος αναβαθμίζεται έτι περαιτέρω η στρατιωτική συνεργασία, ενώ παράλληλα δημιουργείται κοινή αντίληψη επί επιχειρησιακών θεμάτων μεταξύ της Ελλάδος και της γείτονος χώρας.
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/1-5-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/2-7-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/3-5-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/4-4-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/6-1-1024x683.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/7-1-766x1024.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/8-1-1024x768.jpg)
![](https://www.kranosgr.com/wp-content/uploads/2020/09/9-1-1024x768.jpg)